

A balatoni borvidékek gyönyörű tájai, és az ízes bor zamata kellemes hangulatot idéz fel bennünk. Borászként minden nap részesei lehetünk ennek az élménynek, azonban nem szabad megfeledkezni a mögötte meghúzódó munkáról sem, hiszen hosszú az út, amíg a bor az asztalra kerül. Hogyan készül ez az ital? Mik a borász mesterség titkai? Hogyan érdemes belekezdeni? És hogyan lehet megélni belőle?
Timit is ezek a kérdések foglalkoztatták, amikor jelentkezet a Nyugdíj Mentor Programba. A lány egy multinacionális vállalatnál kezdte meg karrierjét, egy csapatépítő alkalmával azonban komolyabban elkezdte érdekelni a borászat világa. Innentől kezdve folyamatosan tájékozódott a témával kapcsolatban, és minél több tudásra tett szert, annál jobban érdekelte ez a szakma. Egy OKJ-s borásztanfolyamot is elvégzett, azonban szeretett volna minél többet tanulni a szakmabeliektől és terepen is. Úgy érezte, hogy itt az ideje megalapozni ezt a vágyott jövőt, hogy később ne azt a kérdést kelljen feltennie magának, hogy miért nem vágott bele korábban.
Mentora, Jásdi István feleségével együtt fordított hátat addigi vállalkozásuknak a ’90-es évek végén, hogy szenvedélyüknek hódolva borospincét vásároljanak Csopakon. Húsz éve egy romos pincével indult történetük, azonban a kemény munka meghozta gyümölcsét, és mára már egy jövedelmező borászat tulajdonosai. Kezdeti tapasztalataik szerint, ha az ember valami új dologba fog, fontos minél több tudást elsajátítani, és körülnézni, hogy csinálják mások, keresni olyan embereket, akik értenek hozzá. Nyugdíjas éveikben hivatásuknak tekintik, hogy ezt a lehetőséget mások számára is biztosítsák, hogy átadják a tudást és a bor iránti szeretetet a következő generációk számára.
Az együtt töltött egy hónap alatt a borok mellett Timi belekóstolhatott abba, hogy milyen kemény munka és tudatos tervezés előzi meg azt a pillanatot, amikor boldog nyugdíjasként a teraszon ülve élvezhetjük a zamatos borok ízét. A fiatal lány lelkesen vetette bele magát a több napos szüretbe a Jásdi birtokon, hogy megismerje a bor útját a szőlőültetvényektől a palackokig. Timi úgy gondolja ez a felkészülés része annak, hogy jó borász váljon belőle, hogy később szakemberként teljesen megélhesse ezt a hivatást.
A szüret mellett Timi megismerkedett a bor történelmével, különböző szokásokkal, megismerte a munkások életét és Jásdiék történetét. A házaspár példaképként áll előtte, és történetük biztatást jelent számára, hiszen még nem késő belevágni, hogy ő is ilyen életet élhessen majd nyugdíjas korában.
Timi kalandjai a Jásdi házaspárral itt tekinthetők meg:
A programról
Az OTP Nyugdíjpénztár által megálmodott Nyugdíj Mentor Program négy fiatal számára biztosított lehetőséget arra, hogy egy-egy saját területén tapasztalt és már boldog nyugdíjas mentor segítségével készüljenek fel a szakma és az élet kihívásaira, bízva abban, hogy tudatos döntésekkel megvalósítható a vágyott jövő. A program résztvevői kipróbálhatták, milyen lenne, ha az álomszakmájukban dolgozhatnának, és nyugdíjasként hobbiként hódolhatnának hivatásuknak, vagyis milyen egy vadászpilóta, egy kötéltáncos, egy borász és egy vágó élete, és hogyan tudnak időskorban is a hobbijaiknak hódolni.